Obowiązkowe elementy danych a faktura odwrotnego obciążenia

Fakturę z odwrotnym obciążeniem należy wystawiać przy sprzedaży wymienionych w przepisach prawa – towarach. To jak ma wyglądać faktura i z jakich elementów się składać, również znajduje się w przepisach prawa.

W związku z powyższym przy sprzedaży towarów (określonych wg przepisów prawa, a więc w ustawie o VAT), które zobowiązują przedsiębiorcę do wystawienia faktury odwrotnego obciążenia dla kontrahenta (krajowego lub zagranicznego), należy stosować również  jeszcze inne przepisy, a mianowicie te, które określają jakie elementy danych muszą się na niej znaleźć.

Faktura odwrotne obciążenie, to nic innego, jak zwykła (standardowa) faktura. Jednakże odróżnia ją jeden bardzo ważny element – dopisek „odwrotne obciążenie”. Dopisek oznaczać będzie, iż jest to faktura z odwrotnym obciążeniem.

Dodatkowo faktura z odwrotnym obciążeniem musi posiadać wyjątkowo oznaczoną stawkę VAT. W tym wypadku nie będzie to zwykła procentowa stawka VAT (np. 23%), a jej brak. Odwrotne obciążenie nie podlega podatkowi VAT, co oznacza, że należy stawkę VAT wykluczyć, a więc określić jako niepodlegającą VAT-owi – zastosowanie skrótu „np” lub „oo” przy stawce VAT.

Tak więc faktura z odwrotnym obciążeniem wygląda niemalże identycznie, jak standardowa faktura. Między innymi posiada ona takie elementy danych, jak:

  • Kolejny numer faktury VAT – można użyć dodatkowego oznaczenia np. „OO”,
  • Data i miejsce wystawienia, oraz data sprzedaży (wykonania usługi),
  • Nazwa, adres sprzedawcy i nabywcy, oraz numer NIP,
  • Nazwa towaru lub usługi,
  • Ilość, jednostka miary,
  • Cena netto, stawka VAT, cena brutto,
  • Kwota netto, VAT, brutto do zapłaty,
  • Sposób zapłaty i termin,

Jak wspomniano już wcześniej, oprócz ww. elementów przypadku, gdy podatek VAT rozlicza nabywca – na fakturze wystawionej przez sprzedawcę musi znaleźć się jeszcze dopisek „odwrotne obciążenie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *