Co to jest PIT-36L?

PIT-36L to zeznanie roczne składane przez określonych w ustawie podatników.

Podatnicy, którzy zdecydowali się na formę opodatkowania dochodów w formie podatku liniowego, rozliczają się za pomocą wspomnianego zeznania PIT-36L.

W zeznaniu rocznym, jak w innych deklaracjach PIT, można:

  • rozliczyć przychód – z kosztów uzyskania,
  • odliczyć zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne – od dochodu,
  • oraz zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne lub ulgę dla osób osiągających dochody za granicą, czyli z tzw. ulgę abolicyjną – od podatku.

Należy jednak podkreślić, iż w tym przypadku nie ma możliwości odliczenia innych ulg czy odliczeń. Podatnik nie może, np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Zeznanie roczne PIT-36L składane jest do Urzędu Skarbowego do dnia 30 kwietnia roku następnego (w roku 2018 składane jest zeznanie za rok poprzedni, a więc 2017 rok).

Kiedy i jak wybrać (lub jak zmienić) formę opodatkowania?

Dochody opodatkowane są według ogólnych zasad skali podatkowej. To podatnicy podejmują decyzję o ww. formie podatku liniowego.

Zazwyczaj wyboru dokonują przy składaniu wniosku CEIDG-1, rejestrując swoją działalność po raz pierwszy. Natomiast podatnicy prowadzący już swoją działalność w innej formie, mogą dokonać zmiany formy opodatkowania, ale mają na to ściśle określony termin – do 20 stycznia danego roku podatkowego. Nie można dokonać zmiany formy opodatkowania w trakcie trwania roku kalendarzowego.  W związku z czym podatnik, który chce zmienić formę opodatkowania musi złożyć odpowiedni wniosek do 20 stycznia do Urzędu Skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *