Co to jest PIT-36L?

PIT-36L to zeznanie roczne składane przez określonych w ustawie podatników.

Podatnicy, którzy zdecydowali się na formę opodatkowania dochodów w formie podatku liniowego, rozliczają się za pomocą wspomnianego zeznania PIT-36L.

W zeznaniu rocznym, jak w innych deklaracjach PIT, można:

  • rozliczyć przychód – z kosztów uzyskania,
  • odliczyć zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne – od dochodu,
  • oraz zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne lub ulgę dla osób osiągających dochody za granicą, czyli z tzw. ulgę abolicyjną – od podatku.

Należy jednak podkreślić, iż w tym przypadku nie ma możliwości odliczenia innych ulg czy odliczeń. Podatnik nie może, np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Zeznanie roczne PIT-36L składane jest do Urzędu Skarbowego do dnia 30 kwietnia roku następnego (w roku 2018 składane jest zeznanie za rok poprzedni, a więc 2017 rok).

Kiedy i jak wybrać (lub jak zmienić) formę opodatkowania?

Dochody opodatkowane są według ogólnych zasad skali podatkowej. To podatnicy podejmują decyzję o ww. formie podatku liniowego.

Zazwyczaj wyboru dokonują przy składaniu wniosku CEIDG-1, rejestrując swoją działalność po raz pierwszy. Natomiast podatnicy prowadzący już swoją działalność w innej formie, mogą dokonać zmiany formy opodatkowania, ale mają na to ściśle określony termin – do 20 stycznia danego roku podatkowego. Nie można dokonać zmiany formy opodatkowania w trakcie trwania roku kalendarzowego.  W związku z czym podatnik, który chce zmienić formę opodatkowania musi złożyć odpowiedni wniosek do 20 stycznia do Urzędu Skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *