Plusy jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą prowadzenia własnej firmy. Wszelkie kwestie związane z biurokracją są w tym przypadku ukrócone, co ma ułatwić założenie, jak i samo prowadzenie takowego rodzaju działalności.

Aby założyć własną jednoosobową działalność gospodarczą wystarczy złożyć tylko jeden wniosek – druk CEIDG-1. Nie trzeba posiadać kapitały początkowego, co również jest dużym plusem w tej kwestii startu. Wspomniany druk składa się w Urzędzie Miasta i Gminy i jest całkowicie darmowa – nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty za rejestrację.

Nazwa firmy przy ww. formie prowadzenia działalności musi składać się z imienia i nazwiska właściciela. Do nazwy firmy mogą być dołożone inne słowa wynikające z nazewnictwa firmy, np. Przedsiębiorstwo Handlowe „Montecki” Jerzy Montecki.

Cała odpowiedzialność oczywiście spoczywa na właścicielu firmy. Właściciel odpowiada za skutki prowadzenia działalności całym swoim majątkiem osobistym.

Podsumowując, jednoosobowa działalność gospodarcza wiąże się z niewielkimi kosztami dotyczącymi samej rejestracji, jak również likwidacji działalności. Dana osoba fizyczna jest w stanie w szybkim czasie zarejestrować lub zlikwidować swoją własną działalność gospodarcza. Duży plusem jest brak obowiązku posiadania kapitału początkowego. Dodatkowo samo prowadzenie działalności okazuje się dużo prostsze i szybsze niżej w innych przypadkach, ponieważ dla małego przedsiębiorcy istnieją proste formy prowadzenia księgowości, duży wybór form opodatkowania.Jedynym minusem w działalności gospodarczej może być fakt odpowiedzialności. Jak wspomniano już powyżej, odpowiedzialność spoczywa tylko na właścicielu, co oznacza, że odpowiada on za wszystkie niepowodzenia w prowadzeniu danej firmy, ale dodatkowo odpowiedzialność ta może dotyczyć także współmałżonka, jeżeli nie została podpisana intercyza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *