JPK_VAT dla wszystkich podatników VAT – od 2018 roku

Od nowego roku wszyscy podatnicy VAT będą mieli obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT i tym samym przesyłania jej (Jednolity Plik Kontrolny) do Urzędu Skarbowego dla potrzeb VAT.

W związku z powyższym, plik JPK_VAT obejmie od 2018 roku także mikroprzedsiębiorców, który jest podatnikiem VAT i składa deklarację VAT-7 lub VAT-7K. Dotychczas plik przesyłany był tylko przez duże przedsiębiorstwa oraz w bieżącym roku jeszcze przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Od nowego roku do tej grupy dołączą jeszcze mikro.

Co to jest plik JPK? Dany plik zawiera wszystkie informacje na temat zakupów i sprzedaży – informacje zaczerpnięte z ewidencji VAT. Pliki JPK generowane są przez programy finansowo-księgowe, tworzone są automatycznie na podstawie wprowadzanych danych do danego programu.

Kiedy przesyłamy plik do US? Plik musi być wysłany w wersji elektronicznej w obowiązującym układzie i formacie. Przesyłany jest do 25. dnia miesiąca (za miesiąc poprzedni!).

Plik JPK warto wysyłać dużo wcześniej, a więc już w tym roku warto wypróbować wysyłkę danego pliku do US. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu podatnik otrzymuje dodatkowe przywileje. Między innymi może otrzymać szybszy zwrot VAT. Dodatkowo przygotuje się do wysyłki pliku JPK dużo wcześniej, będzie mógł zobaczyć, jak to wszystko odbywa się w praktyce oraz może upewnić się, czy jego rozliczenia generowane są poprawnie (i wysyłane).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *