Co to jest wniosek PIT-WZ?

Wniosek ten jest jeszcze mało znany, ponieważ został wprowadzony dopiero w obecnym roku 2017. Do czego służy? Kto go składa?

Złożony w Urzędzie Skarbowym wniosek PIT-WZ oznacza, że dany podatnik zgadza się na to, aby zeznanie roczne zostało sporządzone przez Urząd Skarbowy, a nie przez niego samego.

Złożenie ww. wniosku jest dobrowolne, co oznacza, że nie jest obowiązkiem podatnika. Podatnik ma wybór co do tego, czy chce sam sporządzić zeznanie roczne, czy chce skorzystać z możliwości wykonania go przez US.

Podatnicy mają prawo do złożenia takiego wniosku do dnia 18 kwietnia, ale tylko drogą elektroniczną! Możliwość składania wniosków jest od dnia 15 marca – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla podsumowania najważniejszych kwestii związanych z samodzielnym wykonaniem zeznania rocznego a przerzucenia obowiązku na US, różnice są następujące:

Wniosek PIT-WZ a PIT-37
Wniosek PIT-WZ 

złożenie wniosku o wykonanie zeznania rocznego przez US spowoduje, że przygotowane zostaje ono przez organ skarbowy (Urząd Skarbowy), a nie samodzielnie przez podatnika

PIT- 37

– zeznanie roczne przygotowane jest samodzielnie przez podatnika

Termin składania dokumentu
Od 15 marca do 18 kwietnia Od 1 stycznia do 2 maja
Sposób przygotowania i dostarczenia do Urzędu Skarbowego
Wyłącznie elektronicznie – online Elektronicznie – online, osobiście lub za pośrednictwem poczty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *