Weryfikacja plików JPK_VAT

Od nowego roku niektóre podmioty mają obowiązek wysyłki plików JPK_VAT. Znamy już pierwsze opublikowane informacje od resortu finansów na temat weryfikacji przesłanych plików JPK przez pierwszych podatników

Mianowicie resort finansów poinformował podatników, iż zostało wykorzystane narzędzie elektronicznej ANALIZATOR_JPK do weryfikacji przesłanych plików. Po pierwszym wykorzystaniu analizatora resort otrzymał już pierwsze informacje na temat niezgodności.

Niezgodności o których mowa, to między innymi:

  • rozbieżności dotyczące kwot transakcji złożonych za tożsamy okres i rozbieżności co do kwot transakcji wykazanych przez kontrahentów w tych plikach JPK_VAT.
  • uwzględnianie w plikach JPK_VAT zakupu faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie posiadają statusu czynnego podatnika w podatku od towarów i usług.
Co dalej?

Wyżej wymienione niezgodności będą skutkowały wystosowaniem do odpowiednich podatników informacji zwrotnej (e-mail) w formie pisma z odpowiednim podpisem Ministerstwa Finansów Departamentu Poboru Podatków, z prośbą o sprawdzenie składanych plików JPK_VAT oraz w przypadku stwierdzenia błędów lub omyłek – skorygowanie złożonej deklaracji VAT lub/i pliku JPK_VAT.

Uwaga! Podkreślamy jednak, iż należy dokładnie sprawdzać wiarygodność przesłanych wiadomości e-mail. Wiadomości wysyłane z Ministerstwa nie będą posiadały w sobie załączników (linków, plików itp.), ani wezwań do zapłaty podatku. Dlatego też podatnicy zobowiązani są do dokładnego sprawdzenia wiadomości e-mail jakie otrzymują. Wszystkie wiadomości zawierające ww. elementy (które nie są dołączane przez Ministerstwo) powinni dokładnie sprawdzić autentyczność przesłanej wiadomości, ponieważ może okazać się, iż jest to fałszywy mail wyłudzający od podatnika reakcję (kliknięcie w link lub pobranie załączonego pliku spowoduje zawirusowanie komputera) lub pieniądze (przesłanie wymienionej kwoty za podatek na fałszywe konto bankowe odbiorcy podszywającego się pod Ministerstwo Finansów). 

 

Zgodnie z ostrzeżeniem resortu finansów, pisma wysłane z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl nie będą zawierały żadnych wezwań do zapłaty podatku, a w treści e-maila nie będą umieszczane żadne odnośniki zewnętrzne (linki) ani załączniki w formie plików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *